Abimaterjal – eluS

Kui sinu lähedane on võtnud endalt elu.
Abimaterjal lähedastele ja nende toetajatele.

See lugemine on mõeldud Sulle, et aidata Sul oma maailma uuesti üles ehitada ja kaotusega elama õppida.

Siit leiad kasulikud viited ja juhised, kuhu on kokku kogutud maailmakogemus toimetulekuks lähedase suitsiidi järel.

Käesolev abimaterjal põhineb eelkõige MTÜ EluS liikmete ja sarnase kogemuse inimeste läbielatul, ekspertide soovitusel Peaasi.ee projekti raames.

MIKS? MIKS? MIKS?

Miks? on üks suur küsimus, mis lähedasi pärast enesetappu vaevab. Inimese aju on loodud leidma seoseid ja õppima kogemustest. Niisiis on üsna loomulik, et otsid vastuseid ja püüad teada saada põhjuseid mõistmaks asjaolusid, mis sellise sammuni viisid.

LEIN JA TRAUMA

Lähedased tunnistavad kui ühest suust, et lein enesetapu järel erineb mistahes muust elus kogetud leinast. Suitsiidileina muudavad lisaks iseloomulikele miks-küsimustele ja suuremale süütundele keeruliseks juhtunu tõenäolisem traumaatilisus ja enesetapu jätkuv häbimärgistatus ühiskonnas.

HÄBIMÄRGISTATUS

Kuna enesetapp ja sellega sageli kaasnevad vaimse tervise probleemid on ühiskonnas jätkuvalt häbimärgistatud, ähvardab lähedasi suitsiidisurma järel isolatsioon, mis raskendab toimetulekut leinaga.

TUNNETE KEERISES

Šokk ja sellega kaasnev eitus on sageli esimene (kaitse)reaktsioon. Sa ei suuda uskuda, et see juhtus päriselt. Võid mõelda, et tegu peab olema eksitusega. Mõistusele tundub vastuvõetamatu, et see on toimunud Sinu lähedasega. Võid kogeda ebareaalsustunnet või tunda justkui halvatust.

KEHA REAGEERIB

Kaotusele reageerib nii Sinu keha kui ka ajutegevus. Iga inimene ja tema reaktsioonid on erinevad. Need ei ole õiged ega valed.

KUIDAS RÄÄKIDA LASTELE?

Juhul kui endalt on elu võtnud lapse või noore pereliige või enesetapp puudutab muul moel last lähedalt (nt on tegu klassikaaslasega), on oluline sellest lapsega rääkida.

SOOVITUSED ENESEHOOLEKS

Anna endale aega ja luba tunda tundeid. Leinas ja traumas ei ole õigeid ega valesid tundeid, mõtteid ega keha reaktsioone. Need lihtsalt on nagu need on ja need on reaalsed. Iga inimene, tema reaktsioonid ja toimetulekuviisid on erinevad, ka sama perekonna sees. Suhtu sõbralikult ja austusega nii enda kui teistega toimuvasse.

PRAKTILISED ASJAD

Võta endale märkmik, kuhu paned kirja kõik tähtsad lähedase surmaga seotud praktilised asjad – kuhu helistasid, kellega rääkisid, millal ja mis kokkulepe jäi, mida on vaja teha, kuhu on vaja teatada. Sa ei pruugi neid asju hiljem mäletada.

KUST LEIDA ABI JA TUGE?

Kui tegemist on pakilise murega, siis helista:

  • Lasteabi: 116111 (24h)
  • Ohvriabi: 116 006 (24h)
  • Emotsionaalne tugi ja hingehoid: 116 123 (igapäevaselt kell 10-24)
  • Eluliin: 6558 088 (eesti keel), 655 5688 (vene keel) (igapäevaselt kl 19-07)
  • Kiirabi: 112 (24h)
  • Oma perearstile

LAE ALLA KOGU ABIMATERJAL

Oma murega ei pea olema üksi

© 2024 Eesti Suitsiidiohvri Lähedaste Ühendus EluS

Scroll to Top